Jak před dětmi mluvit o sexualitě a projevovat partnerskou lásku

Date:

Fází vysvětlování jste si už prošli, vaše dítě už dobře ví, jak přišlo na svět a má alespoň mlhavou teoretickou představu o sexualitě dospělých. To, že sex je součástí vztahů a zároveň jde ruku v ruce s láskou k partnerovi (i sobě) však potřebuje v průběhu dospívání pochopit hlouběji.

Jednou z cest je být „sex pozitivním“ rodičem, který z blízkosti dvou dospělých lidí nebude dělat strašáka ani hanbu, a který dá svému potomkovi rozumnou ukázku přizpůsobenou jeho věku. V jistém bodě se některým otázkám a odpovědím totiž nelze zcela vyhnout a důležité je, aby se obě strany cítily v takové debatě komfortně.

Nastolené téma
Pokud už dojde k tomu, že se vaše dítě začne více o problematiku sexu zajímat, případně pokud si o tomto tématu povídáte s partnerem a partnerkou, nevyhýbejte se jí jen proto, že dítě právě vešlo do místnosti.

Sexuální terapeut Ian Kerner říká, že děti potřebují spojení i vzory, když se jedná o sex. „Pokud se takové konverzaci vyhýbáte, může to posílit jejich pocit studu,“ radí. Zároveň je důležité, aby děti chápaly, že sexualita je v pořádku a jejich sexuální pocity jsou naprosto přirozené.

Polibky před dětmi
Přiznejte si – jak často si před dětmi vyměňujete polibky, objímáte se či se držíte za ruce? Děti i tohle všechno potřebují vidět.

Kerner uvádí, že má řadu pacientů, kteří mu říkají, že nikdy neviděli své rodiče se líbat nebo si jinak projevovat lásku.

„A tito pacienti pak mají pocit, že nezažili, aby jim někdo předvedl nebo zrcadlil, co to znamená být v láskyplném, intimním vztahu,“ přibližuje. I proto doporučuje, aby se partneři před dětmi objímali, drželi či políbili, protože ukázat jim to, znamená ukázat jim lidskost a přirozenost něčeho, co by měli znát.

Sex a láska pohromadě
Pokud žijete v pěkném, fungujícím vztahu, je to skvělá příležitost, jak před svými dětmi mluvit o sexu v souvislosti s láskou. Pochopí, že v takovém případě je milování vyústěním vzájemných citů.

Podle klinického psychologa Johna Mayera by si rodiče mohli připravit několik vysvětlovacích strategií.

„Zkuste například říci – pokud dva lidé k sobě cítí skutečně silnou lásku, chtějí tyto city dané osobě i vyjádřit. Často jsou slova nedostačující, a tak si lásku vyjadřují prostřednictvím doteků a fyzické náklonnosti,“ doporučuje.

Skutečné názvy a nepřibarvená realita
Není ničím neobvyklým, že lidé dávají svým intimním partiím různá jména a používají v souvislosti s nimi eufemismy. Zejména pokud o nich mluví před dětmi.

Důležité však je nazývat je pravými jmény, aby nikdo neměl pocit, že jde o části těla, za které je třeba se stydět nebo cítit nevhodně, neboť vyžadují „speciální“ přístup.

Říkat pravdivě je důležité i pokud jde o zobrazení sexu. Mluvte se svými dětmi narovinu o tom, co je skutečné a reálné, a co je jen falešná reprezentace sexuality například ve filmech, seriálech či dokonce v pornografii. Děti by měly pochopit, že některá média nezobrazují věci tak, jak fungují ve skutečném životě.

Možnost nesouhlasit
Když budou děti odmalička vědět, že v souvislosti s vlastním tělem mají právo vyjádřit svůj názor, tedy souhlas nebo nesouhlas s tím, co se jim děje, budou moci obezřetněji a správněji reagovat v dospělosti.

V dětství a dospívání je rodiče často nutí obejmout či políbit příbuzné, i když nechtějí. Podle Jessicy O´Reillyové by jejich rodiče měli učit, že je v pořádku, pokud se v takových situacích cítí nekomfortně a vyjádří svůj nesouhlas. Klidně by stačilo, pokud se jich dotyčný dospělý před objetím či polibkem nejprve zeptá, jestli tak může učinit.

Nebezpečí a výhody sexu? Ne najednou
Nespojujte debatu o tom, proč je sex dobrý a příjemný s tématy jako jsou rizika pohlavně přenosných onemocnění, nebezpečí sexuálního obtěžování či násilí. Mluvte o nich separátně, aby dítě pochopilo, že nejdou ruku v ruce, ale jsou to dvě vzájemně vzdálené stránky sexuality.

„Pokud spárujete konverzaci o sexualitě a lásce se zdravotními riziky a nebezpečími viktimizace a vztahů postavených na moci, mohou si děti spojovat sexualitu a fyzickou lásku s negativy,“ varuje psycholog John Mayer.

Pozitivní přístup k vlastnímu tělu
Děti si osvojují a odpočívají chování, které doma vidí a zažívají. Pokud se nahlas trápíte tím, že jste trochu přibrali, vypadáte špatně a máte ze sebe hrozný pocit, dáváte tím svému dítěti jasný signál, aby se i ono začalo zamýšlet nad svým tělem v podobném duchu.

„Chovejte se ke svému tělu s láskou a respektem,“ radí sexuoložka Jessica O´Reillyová. „Existují důkazy, že postoje k vlastnímu tělesnému zjevu jsou nakažlivé. Můžete tedy předvádět pozitivní přístup tím, že budete ke svému vlastnímu tělu ohleduplní,“ říká.

Nakonec, lásku a respekt ke svému tělu vyjádříte zejména snahou udržovat zdravý a aktivní životní styl.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Dovolená v Olomouckém kraji

HelfstynZápadně od Olomouce se na kopci tyčí zachovalý středověký...

Chorvatsko není jen „letní“ zemí, mnoho nabízí i nyní na podzim

Oblíbená dovolenková destinace nenabízí pouze známé přímořské lokality. Poznávat...

Žiji dnes už odvážněji než kdysi

Co všechno lze koupit za 1 euro? Třeba i...

Navštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů...