Oscary jsou rozdány, podívejte se na hvězdy na červeném koberci

Date:

Hollywood má za sebou již 91. ročník největší filmové noci. Po předchozím ročníku předávání Oscarů, jehož atmosféra se výrazně kroutila kolem kampaní Me Too, Time’s a také přímých reakcí na postoj filmového průmyslu k ženám, došlo k jistému posunu.

Na velká slova a památná gesta si letos nikdo nehrál. Neznamená to však, že Hollywood změnil názor, do popředí se jen dostaly jiné aspekty snahy o inkluzi žen. Někteří totiž večer označili za vítězství pro ženy černé pleti nebo ty z etnických menšin, protože právě řada z nich si v noci odnesla cenu.

Jedná se zároveň o ročník, během kterého sošku získalo historicky nejvíce žen černé pleti najednou. Ruth E. Carterová si převzala Oscara za kostýmy ve filmu Černý panter, Hannah Beachlerová za produkční design ve stejném filmu. Ocenění za vedlejší ženskou roli si převzala i Regina King za snímek If Beale Street Could Talk.

A důkazem, že některá témata už opravdu přestávají být tabu a že Oscara může získat i autorka filmu (a samotný film) o menstruaci, je výhra Rayky Zehtabchi jako režisérky krátkého dokumentu Period. End of Sentence.

Pohádka v růžové barvě
Stále však platí, že předávání cen nejsou jen o samotných cenách. Filmové osobnosti se chtějí a potřebují předvést i jinak, upoutat na sebe pozornost. Na červeném koberci k tomu mají ideální příležitost.

Letos však těžko říci, jestli si někdo pozornost ukradl výlučně pro sebe. Pokud tak nešlo o herce či herečku, ale spíše o barvu.

Už před několika týdny na předávání Zlatých glóbusů a také BAFTA jsme viděli, že na černou, která dominovala před rokem na znak solidarity s oběťmi sexuálního násilí, se tak trochu zapomnělo. Především ženské osobnosti filmové branže se vrátily zpět k pestřejším a okázalejším outfitům. Jinak to nebylo ani během Oscarů, protože večeři kralovala růžová.

Linda Cardellini, která zazářila ve vítězném filmu Green Book, se předvedla v ostře růžové róbě Christian Siriano, herečka Helen Mirren ukázala eleganci z dílny Schiaparelli a Sarah Paulson vynikla v šatech značky Brandon Maxwell.

Odstíny růžové si oblékli také Kacey Musgraves, Angela Bassett, Maya Rudolph či Gemma Chan.

„Samozřejmě, Oscary jdou ruku v ruce s pohádkovými šaty, ale na těchto hýřivých, velkolepých designech, které evokují spíše postoj, než trend, něco je. Poté, co v roce 2018 červeným kobercům dominoval politický dress code, rok 2019 je částečně i vzdornou oslavou módy,“ zhodnotil magazín Vogue.

Muž bez obleku
Za zmínku a za pohled však stojí i další osobnosti. Přestože se herečce Glenn Close ani na posedmé nepodařilo získat Oscara, zlatá byla alespoň její velkolepá róba od Caroliny Herrera, za kterou by si ocenění rozhodně zasloužila.

Hlavní konkurentka, která její cenu nakonec „vyfoukla“, herečka Olivia Colman, zase sáhla po největším trendu červených koberců této sezóny – její šaty značky Prada na zádech zdobila obrovská mašle.

Podmanivou eleganci v klasické černé róbě Alexandra McQueena předvedla i Lady Gaga, která získala prvního Oscara a během večera si odnesla cenu za píseň Shallow. Zajímavostí je, že na sobě měla i šperky Audrey Hepburnové z filmu Snídaně u Tiffanyho, konkrétně žlutý diamant, který měla Hepburnová na sobě na promo fotkách k filmu.

O jisté módní překvapení a také posunutí hranic toho, co je mužské a co ženské, se postaral také herec Billy Porter. Ten přišel namísto v klasickém obleku v na míru ušité róbě od designéra Christiana Siriana, která zkombinovala černý smoking s obrovskou sametovou sukní.

„Vyrůstal jsem s tím, že miluji módu, ale existovaly v ní hranice, co se týkalo toho, jak můžu sám sebe vyjádřit. Mým cílem je být kusem politického umění všude, kde se ukážu. Chci vzdorovat očekáváním. Co je maskulinita? Co to znamená? Ženy se v kalhotách ukazují každý den, ale jakmile si muž oblékne šaty, ‚rozevře se moře‘. Měl jsem odvahu zatlačit na status quo,“ zhodnotil Porter na margo svého stylu během večera.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Dovolená v Olomouckém kraji

HelfstynZápadně od Olomouce se na kopci tyčí zachovalý středověký...

Chorvatsko není jen „letní“ zemí, mnoho nabízí i nyní na podzim

Oblíbená dovolenková destinace nenabízí pouze známé přímořské lokality. Poznávat...

Žiji dnes už odvážněji než kdysi

Co všechno lze koupit za 1 euro? Třeba i...

Navštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů...