Dětští čtenáři potřebují více ženských knižních hrdinek

Date:

Jistá americká studie se před pár lety zaměřila na více než 5600 dětských knih, které vyšly ve 20. století.

Ukázalo se, že v porovnání s ženskými hrdinkami se muži či chlapci v příbězích objevovali nebo byli jejich centrálními postavami téměř dvakrát tak často. Až čtvrtina knih neměla žádnou ženskou postavu a pouze v méně než pětině z nich měly opisované ženy nějaké zaměstnání.

Výrazněji viditelné je toto nerovnoměrné zastoupení dokonce v knihách o zvířatech, kde se ženských zvířecích hrdinek objevuje ještě méně než v dílech s lidskými postavami.

Nejde však jen o kvantitu, ale také kvalitu. Ženské charaktery v knihách jsou často plné stereotypů, vytištěné na okraj, nebo jsou příliš „ploché“, bez snahy ukázat jejich charakterovou barevnost.

Pohádky plné stereotypů
Bílí muži. Právě ti hrají prim v dětských pohádkách nebo v literatuře pro mladé publikum a mají jakési privilegované postavení. Pro samotné příběhy, které mohou být kvalitními díly, to nemusí být žádný problém, pro čtenáře a čtenářky, které prožívají své první zkušenosti s knihami, však ano.

Čtejí o dívkách a ženách, které mají podobu princezen, vil či čarodějnic, obvykle řeší první lásky nebo případně potíže, ze kterých je „vysekají“ právě jejich chlapecké protějšky.

Jistě, existuje řada výjimek, jako například romány Anna ze Zeleného domu, Jana Eyrová, Matilda od autora Roalda Dahla, z těch novějších například postava Hermiony Grangerové z Harryho Pottera nebo Tris Priorové ze série Divergence, které se vymykají běžným představám o ženských hrdinkách.

Pokud i moderní literatura dává více prostoru ženským postavám, často je nechává zažívat stereotypní situace a ověnčuje je rodově stereotypními vlastnostmi. Ty jsou nepřekvapivě typické i pro tradiční pohádková díla, se kterými se seznamují nejmenší děti již ve školkařském věku, ale i knihy, které čtou žáci v rámci povinného čtení na školách.

Není však ničím neobvyklým, že dívky vyrůstají i na knihách o mužských knižních hrdinech, prožívají jejich příběhy z jejich pohledu a necítí přitom nic nepatřičného. Naopak to už platí méně. Kolik rodičů by koupilo svým synům například román Anna ze Zeleného domu? Knihy o dívkách jsou zkrátka standardně chápány jako knihy pro dívky, což není zcela objektivní pohled na výběr dětské literatury.

Jedním problémem je tedy to, že chlapci málo čtou o ženských hrdinkách, druhým to, že dívkám chybí hodnověrné a reálné ženské knižní vzory.

Kniha o skutečných hrdinkách
Ukázat malým či dospívajícím dívkám silné ženské vzory jim může pomoci pochopit a poznat, čeho jsou samy schopny nebo co všechno je iv ženském světě možné.

Navzdory nepříznivým statistikám existuje stále množství knih, které píší o dívčích, respektive ženských knižních hrdinkách bez předpojatosti a jednotné šablony. Navíc nezůstává jen u fiktivních postav.

V dětských knihách se jen málo zvykne mluvit o reálných ženách, které něčeho v životě dosáhly, nyní to však (zatím pouze v cizím jazyce) změnila kniha Goodnight Stories for Rebel Girls – Pohádky na dobrou noc pro rebelky.

Jedná se o antologii důležitých žen naší historie od astronautek, aktivistek, vědkyň, spisovatelek až po sportovkyně či vládkyně. Mihnou se v ní jména jako Kleopatra, Mata Hari, Frida Kahlo, ale také Virginia Woolfová, sestry Serena a Venus Williamsové či Malala Yousafzai. Příběh každé z nich začíná slovy „Kde bylo tam bylo…“ a jsou vyprávěně jednoduchým, pro dítě srozumitelným jazykem.

Už na úvod dílo klade otázku: „Co když si princezna nevzala za muže okouzlujícího prince, ale místo toho se stala astronautkou nebo aktivistkou?“

Za knížkou stojí autorky Elena Favilli a Francesca Cavallo. Minulý rok se stala nejpodporovanějším literárním projektem na crowdfundingovém portálu Kickstarter, když na ni autorky vysbíraly téměř 700 tisíc dolarů. Letos svůj rekord zlomili druhým připravovaným dílem Goodnight Stories for Rebel Girls 2, který lidé podpořili částkou více než 860 tisíc dolarů.

Chlapecká krize
Pokud jsou dětští čtenáři vystaveni různorodosti a rozmanitosti v jakémkoli médiu včetně knih, povzbuzuje je to ik vidění světa jako různorodého. Chápou, že neexistuje jediná správná norma mezi lidmi a že jinakost je součástí společnosti. Dětské knihy jsou v tomto případě pouze počátečním bodem, ale zároveň skvělou příležitostí.

Navíc to, že většina knih preferuje mužské a chlapecké charaktery, není vinou chlapců. Do velké míry jde zejména o společenské či kulturní zvyky, díky nimž se vytváří nerovnováha a následně se iv myslích lidí ukotví některé genderové stereotypy.

Neubližují však jen ženám. Nadměrné zastoupení chlapců v médiích, které je zobrazují jako vysoce hodnocené, ale často přehnaně maskulinní postavy, může mít na smýšlení chlapců nezdravý efekt.

„Chlapci, kteří vyrůstají tak, že se neustále vidí jako středobod pozornosti a někdo mocný pouze na základě toho, že jsou chlapci, často bílí, jsou v mnoha ohledech vážně poškozeni. Pro mnohé je šokem, když se věci nevyvíjejí tím směrem, jak jim bylo řečeno,“ zhodnotila pro Huffington Post spisovatelka a feministka Soraya Chemalyová.

Zkreslená skutečnost, kterou reprezentují média, podle ní přispívá k tomu, že se u chlapců posiluje neschopnost vcítit se do jiných lidí a také se zvyšují jejich očekávání od sebe samých v souvislosti s vlastnostmi, které jim média automaticky přisuzují.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Dovolená v Olomouckém kraji

HelfstynZápadně od Olomouce se na kopci tyčí zachovalý středověký...

Chorvatsko není jen „letní“ zemí, mnoho nabízí i nyní na podzim

Oblíbená dovolenková destinace nenabízí pouze známé přímořské lokality. Poznávat...

Žiji dnes už odvážněji než kdysi

Co všechno lze koupit za 1 euro? Třeba i...

Navštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů...